PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλέγματα Dyreex σε τιμές **reel set και κάτω**



Gargas
09-01-24, 19:24
Πωλούνται τα παρακάτω πλέγματα της γαλλικής εταιρείας Dyreex, σε σετ 12 μ. κομμένα από κουλούρες.
Οι τιμές είναι υπολογισμένες (περίπου, με στρογγυλοποίηση) σε τιμή κουλούρας διά 16, με σκοπό όποιος ενδιαφέρεται να δοκιμάσει, να το κάνει οικονομικά.

Όλα τα προς πώληση πλέγματα είναι δοκιμασμένα εδώ και αρκετό καιρό, τόσο από εμένα όσο και από φίλους παίχτες, stringer και προπονητές. Θα τα χαρακτήριζα προσωπικά πολύ αξιόλογα, καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα παιχτών, παίζουν καλά και τα περισσότερα είναι και αρκετά φιλικά - μαλακά για αποφυγή τυχόν τραυματισμών. Αντίστοιχα feedback πήρα και από τους υπόλοιπους που πραγματοποίησαν δοκιμές.

Λίστα:
1) Alu Edge 1.25mm - 5.5€/set
2) Black Edge 1.25mm - 5€/set
3) Black Rough 1.25mm - 4€/set
4) Cube Max 1.20mm - 5€/set
5) Cube Flash 1.20mm - 5.5€/set
6) Match Power 1.25mm - 5.5€/set
7) Nerve 1.25mm - 5€/set
8) Powermax 1.25mm - 4.5€/set
9) Solaris 1.24mm - 4€/set
10) Solaris Spin 1.24mm - 4€/set
11) Xstar 1.20mm - 5.5€/set
12) Whisper 1.25mm - 4.5€/set

Για αγορά από 10 set και πάνω, θα έχετε και έκπτωση -0.50€ σε κάθε set.

Κατώτερη παραγγελία 4 set.

Αποστολή πανελλαδικά με δέμα Ελτα (κόστος 3€ ως 4€, ανάλογα την ποσότητα) ή με εταιρία courier επιλογής σας, στο κόστος της.

Δυνατότητα αποστολής και με Boxnow (κόστος 2€) κατόπιν συνεννόησης.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα πλέγματα, την υποκειμενική μου κρίση για αυτά, τάσεις που χρησιμοποίησα κτλ στο: 6978657896 Νίκος
(Και viber - What's app messenger).

https://i.postimg.cc/PxN3Ld5s/Dyreex-12-sets-gr.jpg

konkalf
17-01-24, 13:10
Από αυτά στη λίστα έχω παίξει με:

Cube Max 1.20mm - αίσθηση σαν το Solinco Hyper G, αλλά σίγουρα πιο άνετο. Το Hyper G είναι κάπως "κούφιο" σαν το Oehms Sonic Speed. Επίσης, προτιμώ το κίτρινο χρώμα από το ανοικτό πράσινο...

Cube Flash 1.20mm - παιγμένο με την Pro Kennex Ki5 295, το καλύτερο setup συγκριτικά με Isospeed V18, Oehms Sonic Speed και String Kong Banana Bite. Πιο lively και πιο γυαλιστερό από το Cube Max.

Match Power 1.25mm - αυτό το βγάλανε πολύ πρόσφατα, σίγουρα θα το παίξω νωρίς στο 2024

Solaris Spin 1.24mm - μοιάζει με το String Kong Banana Bite και το Mayami Magic Twist. Άνετα παίζει full-bed, με την Elevate που το έπαιξα πραγματικά δεν κατάλαβα να του λείπει κάτι, για το επίπεδό μου πάντα. όλα αυτά μοιάζουν με Yonex Poly Tour Pro.

Xstar 1.20mm - λίγο πιο σκληρό από το Diadem Solstice Power. Καλύτερα υβριδικό στις mains με κάτι λίγο πιο μαλακό και κυλινδρικό στις crosses για πολύ top-spin (Pure Aero, SX300, Extreme, VCore).

Οι τιμές είναι τσάμπα.

Gargas
27-01-24, 13:19
Αποστολή 10 setακια με ΕΛΤΑ στοίχισε 3.4€.
3.2€ η Αποστολή + 0.2€ το τέλος ιχνηλάτισης.

Gargas
27-01-24, 13:26
Κωνσταντίνε? Προσωπικά μου άρεσαν αρκετά και γι' αυτό αποφάσισα να τα πάρω σε κουλούρες. Όλα όσα ανέφερες αλλά και όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν και δεν υστερούν πουθενά συγκριτικά με τα υπόλοιπα και πιο επώνυμα και κατά πολύ ακριβότερα μάλιστα, στην αγορά. Να δοκιμάσεις κάποια στιγμή και το Black Edge και το Alu Edge. Ότι χρειαστείς, πες μου!

Gargas
15-02-24, 18:12
Ανανέωση! Σπαρταράνε...:p

konkalf
16-02-24, 11:43
https://www.youtube.com/watch?v=Bi0Ld4g-5YY

konkalf
02-03-24, 18:09
Από Άνοιξη θα παίξω σταδιακά σε 1.25: Alu Tour, Match Power, Black Edge, Alu Edge + κάποια άλλα.

Αν ήταν να επιλέξω 5 κουλούρες, Dyreex Super Tour 1.25 με κλειστά μάτια, αλλά αυτό αργότερα, όταν μειωθεί το stock μου.

Ίσως το Super Tour 1.25 να έκανε και καλό υβριδικό σε crosses με κάτι άλλο από Dyreex στις mains.

Gargas
02-03-24, 23:07
Το super Tour δε το έχω παίξει ακόμα Κωνσταντίνε.
Το super tour Edge ωστόσο ναι. Ωραίο ήταν, spinατο με καλό κοντρόλ. Under power θα έλεγα. Με ενόχλησε που ήταν αρκετά stiff για τα γούστα μου, λόγος για τον οποίο δεν το πήρα και σε κουλούρα. Το pro player 1.24 ίσως είναι η top επιλογή στα stiff πλέγματα τους το οποίο μόλις επλεξα σε graphene 360+ extreme S. Για να δούμε τι κοντρόλ θα βγάλει σε νορμάλ κιλά πλεγμένο σε αυτό το ρακετακι που χαρακτηρίζεται από υπερβολική δύναμη και πάρα πολύ καλό spin.

konkalf
03-03-24, 11:30
Το Pro Player το έχω παίξει και μαζί με το Diadem Pro X μου φάνηκαν πιο stiff από το Topspin Cyber Flash. Και τα τρία αυτά απαιτητικά για 'μένα. Σε ένσταση κάτω από 70-75% χτυπημάτων, δηλαδή χαλαρές μπαλιές, δεν βοηθάνε σε κάτι. Θέλουν φουλ δυναμη δική σου για να δώσουν αίσθηση.

Ένα θέμα είναι αν θα ταιριάξει κάτι με τη ρακέτα. Ενοχλήσεις στα χέρια μόνο με Pure Strike VS και λιγότερο με TF40 315 ένιωσα.

Τέλος, με το θέμα της αντοχής, εγώ δεν σπαω χορδές polyester. Αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι αν αρχίσει να αλλάζει η συμπεριφορά στα καθαρά χτυπήματα, αν αισθάνομαι πιο κουφοί ή πιο απρόβλεπτο σε βάθος από πριν. Είναι υποκειμενικο αυτό θεωρώ και θα έπρεπε να υπάρχουν εργαστηριακά τεστ για αντοχή πχ σε διαμήκες τεντωμα ή εγκάρσιο κτλ, απλα και παλι δεν ξέρω κατά ποσο αυτά έχουν σημασία σε παικτες χομπιστες και όχι επαγγελματίες

konkalf
03-03-24, 17:34
Επίσης, της Dyreex χρησιμοποιώ τα absorb overgrips. Υπόψιν, ότι εμένα σπανίως ιδρώνουν οι παλάμες. Συγκριτικά με άλλους, ελάχιστα μπορώ να πω.
Για καλοκαίρι είναι ό,τι πρέπει. Tourna φάση, που δεν έχω παίξει, αλλα από δύο άτομα που έχουν παιξει, μου είπαν ότι η αίσθηση είναι 80% Tourna με καλύτερη αντοχή.

Σε κρύες συνθήκες θέλω κάτι πιο μαλακό. Τα αγαπημένα μου είναι τα MSV Cyber Wet.

Θα δοκιμάσω και κάποια Dyreex soft υφής και θα σας πω με 100% ειλικρίνεια ποια προτιμαω από τα δυο.

Της Gamma δύο διαφορετικά είδη που έχω παιξει δε μ αρεσαν, ειδικά καποι αμε κατο φλόγες γιανγραφικα ήταν σκέτο χαρτί.

Της Diadem είναι καλούτσικα, αλλά τα MSV Cyber Wet είναι τοπ γι αυτο που θέλω εγω

konkalf
11-03-24, 14:35
Φτάσανε τα σετάκια σήμερα. Είπα να ξεκινήσω με το Match Power, αλλά μου έσπασε ακριβώς στο grommet στην πρώτη main αριστερά. Τρίτη χορδή που μου σπάει αυτά τα δύο χρόνια. Οι άλλες δύο, η μία έσπασε στη μέση της πέμπτης και η άλλη έξω μεριά. Πολλά μπορεί να συμβούν, πάντως προσπαθώ να μην σφίγγω πολύ τα clamps. Θα παίξω με τα υπόλοιπα και θα το δούμε το Match Point αργότερα.

14007

Τώρα πάμε με το Alu Tour 25kg στο βαρίδι, να δω αυτή τη βδομάδα αν φτιάξει ο καιρός να παίξω. Πολύ πιθανό να βάλω το Αlu Edge πιο χαμηλά στην Speed Youtek MP, να δω πώς θα παίζει ένα μη-κυλινδρικό σε αυτήν.

Τέλος, να δω δίπλα δίπλα τo Soft Blue με το MSV Cyber Wet. Το Soft Blue άπαιχτο τώρα είναι το ίδιο μαλακό με το MSV που και τα δύο είναι πιο μαλακά από τα άλλα που γράφω από πάνω.

14008

Gargas
11-03-24, 21:09
Το soft blue δεν υπήρχε όταν παρήγγειλα εγώ. Μάλλον το έβγαλαν μετά. Γνώμη μου το Alu edge να μην το βάλεις ψιλά. Σε ezone 100 έπαιξε πολύ ωραία πλεγμενο 50 lbs M / 48 lbs C σε dropweight μηχανή πλεγμένο. Το alu tour δε το έχω παίξει ακόμα. Έχω ένα σετ αλλά δεν έτυχε να το βάλω πουθενά προς το παρόν. Σχετικά με το Match power που έσπασε, εγώ είμαι εδώ μην αγχώνεσαι ��

konkalf
11-03-24, 23:14
Ούτως ή άλλως η Youtek Speed με 20mm beam δεν είναι δυνατή και της βάζω πλέγμα στα 23-24 κιλά. Βάζω πάντα κανα δυο κιλά πάνω από τον στόχο και για λόγους απώλειας 15% που λένε ότι υπάρχει μέσα στις πρώτες 24-48 ώρες άπαιχτα και υπολογίζοντας κάτι λίγο που μπορεί να χάνω στο πλέξιμο. Οπότε η Speed πάντα πιο χαμηλά από την Elevate. Εννοείται θα σου πω για Match Power όταν έρθει η ώρα. Δύσκολος μήνας ο Μάρτιος από πολλές απόψεις, και καιρικές.

Simplicius
12-03-24, 21:37
.

Φτάσανε τα σετάκια σήμερα. Είπα να ξεκινήσω με το Match Power, αλλά μου έσπασε ακριβώς στο grommet στην πρώτη main αριστερά. Τρίτη χορδή που μου σπάει αυτά τα δύο χρόνια. Οι άλλες δύο, η μία έσπασε στη μέση της πέμπτης και η άλλη έξω μεριά. Πολλά μπορεί να συμβούν, πάντως προσπαθώ να μην σφίγγω πολύ τα clamps. Θα παίξω με τα υπόλοιπα και θα το δούμε το Match Point αργότερα.

Όταν λες ότι "έσπασε" το πλέγμα, αναφέρεσαι στο τσάκισμα που φαίνεται στην εικόνα;
Γιατί σπάσιμο είναι άλλο πράγμα. Ειναι να κοπεί εντελώς το πλέγμα κατα το τράβηγμα, απο ελλατωμα του υλικού.
Αυτο το τσακισμα που λες ως σπάσιμο δεν εχει να κανει με το πλέγμα.
Ειναι οντως αποτέλεσμα "κακοδιαχείρισης". Πχ το πατησες κατα λαθος διπλωμένο ή κατι τέτοιο.
Σε όλους μας εχει συμβεί, σπάνια οπως λες αλλα μπορεί να γίνει, απο λαθος δικο μας.

konkalf
12-03-24, 22:08
.


Όταν λες ότι "έσπασε" το πλέγμα, αναφέρεσαι στο τσάκισμα που φαίνεται στην εικόνα;
Γιατί σπάσιμο είναι άλλο πράγμα. Ειναι να κοπεί εντελώς το πλέγμα κατα το τράβηγμα, απο ελλατωμα του υλικού.
Αυτο το τσακισμα που λες ως σπάσιμο δεν εχει να κανει με το πλέγμα.
Ειναι οντως αποτέλεσμα "κακοδιαχείρισης". Πχ το πατησες κατα λαθος διπλωμένο ή κατι τέτοιο.
Σε όλους μας εχει συμβεί, σπάνια οπως λες αλλα μπορεί να γίνει, απο λαθος δικο μας.

Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στην εικόνα. Είναι η χορδή που κρατάω. Το σπάσιμο/κόψιμο είναι στην άκρη πάνω πάνω κοντά εκεί που σφίγγω τη ρακέτα στη βάση. Απλά, αυτή τη φορά μου έσπασε/κόπηκε ακριβώς στην είσοδο/έξοδο της 1 Τοπ Left Main, αν τη λέω σωστά.

Ο νους μου πάει μόνο στο ότι εκεί είχα πιάσει απέξω μεριά με το starting clamp, όπως κάθε φορά.

Simplicius
12-03-24, 22:24
.

Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στην εικόνα. Είναι η χορδή που κρατάω. Το σπάσιμο/κόψιμο είναι στην άκρη πάνω πάνω κοντά εκεί που σφίγγω τη ρακέτα στη βάση. Απλά, αυτή τη φορά μου έσπασε/κόπηκε ακριβώς στην είσοδο/έξοδο της 1 Τοπ Left Main, αν τη λέω σωστά.

Ο νους μου πάει μόνο στο ότι εκεί είχα πιάσει απέξω μεριά με το starting clamp, όπως κάθε φορά.

Ναι, τωρα το βλέπω, κατάλαβα.
Ετσι που ειναι τραβηγμένη η φωτο νομιζα οτι συνεχιζει απο κατω το πλέγμα, τωρα βλέπω οτι ειναι κομμενο και ειναι απο πανω.
Όντως περίεργο. Μπορεί να είναι αστοχία υλικου. Ποιος ξέρει; Ή μπορεί να το εγδαρες οταν εκοβες το tyreup.
Who cares.... Ενα σετ στην αιωνιότητα!! Που απ οτι καταλαβαίνω ηταν δειγμα δωρεαν.

konkalf
12-03-24, 22:32
Δωρεάν ήταν μόνο το Black Rough αυτή τη φορά. Ήθελα overgrips, ήταν πολύ φθηνά αυτά και πήρα και μερικά σετάκια ακόμα να δοκιμάσω. Όταν μειωθεί το στοκ, κουλούρα από Dyreex θα πάρω σίγουρα μία, τώρα αν θα είναι Super Tour 1.25 ή κάτι άλλο θα δείξει.

Εδώ το thread είναι μια χαρά να βάλω εντυπώσεις και όποιος θέλει παίρνει ή από Dyreex Γαλλία με έκπτωση 15% από εμένα με Kalf15 ή από gargas που προφανώς οι τιμές είναι ακόμα πιο κάτω και είναι και Ελλάδα. Λεφτά δεν βγάζω από τις εκπτώσεις, τις ζήτησα για να τις μοιράσω ως κίνητρο να γνωρίσει περισσότερος κόσμος εταιρείες σαν την Dyreex.

14032

Gargas
12-03-24, 23:08
Black Edge Κωνσταντίνε, πλεγματαρα! Με full swing παίρνεις ωραία πράγματα από αυτό το πλέγμα. Πιάνει Topspin, έχει δύναμη, έχει ωραίο ήχο και αίσθηση όταν προσκρουει η μπάλα, γενικά είναι από τα αγαπημένα μου προσωπικά. Αν έχεις μόνο ένα βάλε το fullbed για να το δεις πως παίζει. Μη το φορτώσεις σε κιλά θα έλεγα. 100 κεφάλι...αντε να έκανες max 23-22 τώρα που ανοίγει και ο καιρός. Αν είναι στενό το κεφάλι (όχι 100αρι Head ας πούμε) θα το έβαζα και λίγο πιο κάτω. Αν έχεις δύο set black Edge και με δεδομένο ότι σου έστειλαν και το black Rough, κάνε τα υβριδικό με το Rough στις mains. Βάλε και από 1 έως 1.5kg κάτω το black Edge στις cross για να έχεις και καλύτερο snap back και θα δεις και τι ωραίο spin που βγάζει και πόσο μαλακά παίζει αυτό το υβριδικό.

konkalf
13-03-24, 09:01
1 σετάκι από το καθένα έχω. Full-bed προφανώς θα το παίξω. Με το μισό σετ Match Power, αν κάνει καλό hybrid θα μπορούσα να δοκιμάσω το Black Rough, αλλά θα το αφήσω για το τέλος αυτό.
Παίζει να βάλω το Black Edge στην Head Youtek Speed MP 16*19.

Gargas
13-03-24, 11:39
Σωστός! Παίξε μπάλα με black Rough Mains και Match power cross. Το Match power πέρα από το ότι είναι round και θα γλιστράει το Rough πάνω του, είναι και χοντρό για 1.25 και θα πάρεις και καλό control. Δε θέλει πολλά κιλά να ξέρεις. Παίζει πιο γλυκά και ωραία σχετικά χαμηλά σε ένα 100αρι κεφάλι ας πούμε. Προσωπικά θα έβαζα γύρω στα 23 το Rough και 21.5 το Match power. Γράψε εντυπώσεις και τάσεις που έβαλες, όταν με το καλό πλέξεις και παίξεις!
Υ.Γ: ένα ball machine σου λείπει Κωνσταντίνε και θα είσαι αστακός μετά. Σταθερή μπάλα στην δυναμη που θες και όπου θες στο γήπεδο από το μηχάνημα και τα τεστ πλεγμάτων θα αποκτήσουν ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον!

konkalf
13-03-24, 17:25
Χαχα! Δεν παίζει τέτοιο σενάριο! Δεν ξέρω πόσο συχνά θα μπορώ να παίζω, θα δούμε. Τελειώνω με τα του ΕΟΠΠΕΠ και πάμε για δουλειές άλλες. Χόμπι φάση θα παραμείνει. Άσε γιατί μου 'ρχεται και μία Wilson BLX Six One 18*20 από καλό φίλο, να δω τι θα βάλω εκεί! Θα σου στείλω Viber αύριο.

konkalf
14-03-24, 16:19
1+ ώρα straight χτυπήματα από baseline + αρκετά βολέ με ITF επιπέδου παίχτη (Παν. Μητσ.).

Βουτυρο το Alu Your 1.25 στα φλατ χτυπήματα και στα βολέ. Αντοχή είναι το θέμα να δω πώς θα πάει. Κατά τη γνώμη μου λίγο, αλλά αισθητά καλύτερο του Cyber Flash στα ίδια κιλά. Τον Cyber Flash είναι λίγο πιο stiff. Μπορεί λίγο παρακάτω να παιζει το ίδιο. Μικρές διάφορες.
* Καλά, όταν το γυρισα κάποια στιγμή στην Youtek Speed, δεν είχα καθόλου δυναμη.


14039

konkalf
16-03-24, 12:45
2 μέρες μετά snapback δεν υπάρχει για το Alu Tour 1.25, ακριβώς ίδια περίπτωση με το Luxilon 4G από θέμα snapback και "σκαψίματος". Οπότε μιλάμε για πλέγμα για φλατεράδες σαν εμένα και για στενά patterns.

Βέβαια, πρέπει να το ξαναπαίξω να δω αίσθηση, απλά προχτές το ξετίναξα στη δύναμη πιο πολύ από κάθε άλλη φορά λόγω συμπαίκτη.


https://files.fm/u/79mrddw4c9

konkalf
20-03-24, 18:23
Χαμηλά 20κάτι κιλάκια το Black Edge 1.25 ξεκλείδωσε το top-spin στην Youtek Speed. Μαλακή αίσθηση, πιο μαλακό από το Alu Tour, βέβαια λίγο πιο σφικτά το Alu Tour πλεγμένο.
Κατά 90% την επόμενη φορά θα βγάλω και βιντεάκι με Elevate x Alu Tour και Youtek Speed x Black Edge.
To Βlack Edge μου θύμισε το Kirschbaum XPlosive Speed 1.23 παιγμένο με TF40 315 16*19. Σχεδόν πανομοιότυπο.

constantinos
21-03-24, 11:05
Χαμηλά 20κάτι κιλάκια το Black Edge 1.25 ξεκλείδωσε το top-spin στην Youtek Speed.

Αυτή η πρόταση είναι ένα ολόκληρο θέμα από μόνη της....
Το topspin παράγεται καθαρά από τον μηχανισμό χτυπήματος της μπάλας και δεν έχει να κάνει με την τάση του πλέγματος, {μιλάμε για το ίδιο πλέγμα στην ίδια ρακέτα) πόσο μάλλον να ...ξεκλειδώσει μια ρακέτα.
Προφανώς με τα λιγότερα κιλά για να κρατήσεις τη μπάλα στο γήπεδο έκλεισες περισσότερο τη ρακέτα και έβαλες περισσότερο σπιν. Δεν μας είπες όμως τι αποτέλεσμα είχε στον έλεγχο της μπάλας....

konkalf
21-03-24, 11:53
Σύμφωνοι. 80% τουλάχιστον είναι η τεχνική δλδ κλείσιμο ρακέτας, swingpath κτλ..

Αναφέρομαι στο ότι αισθάνθηκα ένα καλύτερο "γράπωμα" στην μπάλα, συγκριτικά με τα RS Lyon 1,25 και Kirschbaum Flash (μαύρο) 1,25 στο top-spin και στο slice.

Κατά την εμπειρία μου, τα κυλινδρικά τα εμπιστεύομαι πιο πολύ σε φλατ χτυπήματα με neutral racket face, σε χτύπημα μεταξύ στήθους και κοιλιάς.

Χτες, όπως και τις περισσότερες φορές, επειδή έπαιξα και αρκετή ώρα drills με διαγώνιες μπαλιές, η βοήθεια στο top-spin ήταν αισθητά καλύτερη, ειδικά στο forehand on the run με χτύπημα σε πιο χαμηλή ζώνη.

Στην αρχή, με neutral racket face και ίσως και κακό timing, μου φύγανε κάποιες ψηλά στο forehand.

Με λίγα λόγια, στην Youtek Speed που είναι 20mm μέχρι στιγμής, από αυτά τα τρία που ανέφερα, το Black Edge 1.25 μου έκατσε καλύτερα.

Για το Alu Tour 1.25 στην Elevate θέλω να το δω λίγο ακόμα και θα επανέλθω. Λόγω μηδαμινού string movement, σίγουρα θα το έβαζα σε στενότερη πλέξη, όπως πχ το Element που έπαιξα χτες με BLX 95 18x20.

constantinos
21-03-24, 12:26
Αναφέρομαι στο ότι αισθάνθηκα ένα καλύτερο "γράπωμα" στην μπάλα, συγκριτικά με τα RS Lyon 1,25 και Kirschbaum Flash (μαύρο) 1,25 στο top-spin και στο slice.

Κατά την εμπειρία μου, τα κυλινδρικά τα εμπιστεύομαι πιο πολύ σε φλατ χτυπήματα με neutral racket face, σε χτύπημα μεταξύ στήθους και κοιλιάς.



Σϊγουρα αισθάνθηκες καλύτερο ¨γράπωμα” αφού λόγω χαμηλότερης τάσης η μπάλα έμεινε στο πλέγμα περισσότερο χρόνο...

Στα φλατ χτυπήματα δεν παίζει ρόλο η διατομή του πλέγματος στο σπιν. Επίσης οι γωνίες στα πλέγματα στο σπιν πιο πολύ θέμα marketing είναι όσον αφορά τουλάχιστον τους ερασιτέχνες.
Αντίθετα μετά από μερικές -λίγες- ώρες παιχνιδιού τρώγονται οι γωνίες και εκεί που νομίζεις ότι έχεις τετράγωνο τελικά έχεις ότι να ναι....

constantinos
21-03-24, 12:51
Χτες, όπως και τις περισσότερες φορές, επειδή έπαιξα και αρκετή ώρα drills με διαγώνιες μπαλιές, η βοήθεια στο top-spin ήταν αισθητά καλύτερη, ειδικά στο forehand on the run με χτύπημα σε πιο χαμηλή ζώνη.

Στην αρχή, με neutral racket face και ίσως και κακό timing, μου φύγανε κάποιες ψηλά στο forehand.


Αυτό ακριβώς έγραψα παραπάνω... Λόγω χαμηλότερης τάσης η μπάλα έφευγε ψηλά οπότε αναγκάστηκες να κλείσεις τη ρακέτα για να μείνει η μπάλα στο γήπεδο.
Πάντως σε τέτοια χτυπήματα πάνω στην κίνηση με χαμηλά τη μπάλα είναι προτιμότερο το forehand slice εκτός αν είσαι σε θέση να χαμηλώσεις πολύ το σώμα σου...

konkalf
21-03-24, 14:41
Παίζει και ρόλο το tempo και η δύναμη που έρχεται η μπάλα από τον απέναντι. Την περασμένη Πέμπτη που έπαιξα μπαλιές 1.5 ώρα με παίκτη επιπέδου ITF ήταν πολύ πιο δυνατά τα χτυπήματά μου και σαφώς πιο δύσκολες οι μπαλιές να τις γυρίσω πίσω, πόσο μάλλον να κάνω επίθεση. Στη καλύτερη να πέταγα καμιά σε μικρή διαγώνιο για να τελειώσω με κανένα βολέ.

Σε πιο νορμάλ τέμπο που παίζω συνήθως, υπάρχει διαφορά στο πόσο εύκολα έρχεται το σπιν με το ίδιο κλείσιμο ρακέτας, swingpath κτλ. Αλλιώς φεύγει, σκάει και πετάγεται η μπάλα πχ με το Tour Hex full-bed και αλλιώς με Machete x Tour Hex.

Από ένα σημείο και μετά είναι και τι συμπληρώνει καλά μία ρακέτα και τι όχι τόσο καλά, αφού περισσότερο επιδραστικό είναι το ίδιο το χτύπημα και η ρακέτα. Οι χορδές απλά συμπληρώνουν άλλες καλύτερα άλλες όχι τόσο καλά την αίσθηση της ρακέτες. Πχ το Cube Max μ' άρεσε πολύ περισσότερο από το X-Star.

constantinos
22-03-24, 08:34
Σε πιο νορμάλ τέμπο που παίζω συνήθως, υπάρχει διαφορά στο πόσο εύκολα έρχεται το σπιν με το ίδιο κλείσιμο ρακέτας, swingpath κτλ. Αλλιώς φεύγει, σκάει και πετάγεται η μπάλα πχ με το Tour Hex full-bed και αλλιώς με Machete x Tour Hex.

Το σπιν που βάζεις σε μια μπάλα εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Αν υποθέσουμε ότι εσύ χτυπάς δύο μπάλες με όλες τις παραμέτρους σταθερές δηλαδή με ίδια δύναμη, ίδιο άνοιγμα ρακέτας, ίδια γωνία κλπ ή πορεία και το σπιν που θα πάρει η μπάλα στην επιστροφή θα είναι ίδια ΜΟΝΟ στην περίπτωση που και οι δύο μπάλες έρχονται με ακριβώς ίδιες παραμέτρους και μάλιστα σε αργαστηριακές συνθήκες. Πόσο μάλλον σε ένα γήπεδο ανοιχτό στο οποίο η επιφάνεια μεταβάλεται συνεχώς. Οπότε ακόμη και με το ίδιο πλέγμα στο ίδιο παιχνίδι θα βλέπεις διαφορές στον τρόπο που φεύγει η μπάλα ακόμη και αν όλα τα χτυπήματά σου είναι ακριβώς ίδια ανάλογα με το πως δέχεσαι τη μπάλα.

Σε εργαστηριακές συνθήκες σε δοκιμή του tennis wharehouse διάφορων πολυεστερικών το καλύτερο από το χειρότερο πλέγμα όσον αφορά το σπιν ήταν περίπου 190 στροφές σε μέσο όρο 1700 νούμερο που ο μέσος ερασιτέχνης θα το φτάσει ελάχιστες φορές στο forehand και θα το ονειρευτεί στο backhand!



Την περασμένη Πέμπτη που έπαιξα μπαλιές 1.5 ώρα με παίκτη επιπέδου ITF ήταν πολύ πιο δυνατά τα χτυπήματά μου και σαφώς πιο δύσκολες οι μπαλιές να τις γυρίσω πίσω, πόσο μάλλον να κάνω επίθεση.


Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Όλα εξαρτώνται από το τενιστικό επίπεδο. Ο ITF παίκτης και με παιδική ρακέτα να παίξει και με β€œταπεινό” syn gut θα έχει καλύτερα χτυπήματα από κάποιον που παίζει 2-3 χρόνια με τη β€œρακέτα του Τσιτσιπά” και το σουπερ πλέγμα που παίζει μόνο του....

konkalf
22-03-24, 11:45
Ό,τι λες έτσι είναι. Εγώ από την πλευρά μου, αυτό που μοιράζομαι είναι τι αίσθηση παίρνω στα καθαρά χτυπήματα, ώστε ο μέσος παίκτης του επιπέδου μου (+/-) να έχει μία εικόνα από κάποιον που όντως έχει παίξει πχ με την χορδή για την οποία μιλάει συνοδευόμενη με κάποιο βίντεο. Βιντεάκι ανεβάζω δειγματοληπτικά π.χ. κάποιες μπαλιές.
Στον ρυθμό που παίζω αυτή τη στιγμή κυρίως με την Diadem Elevate βάζοντας σε αυτήν τα ίδια κιλά 21-23 max κάποιες διαφορές είναι χτυπητές: δύναμη, σκληρότητα, αίσθηση (πες το dwell-time, κούριο-mute ή responsive), κάποιες διαφορές είναι ξεκάθαρα φανερές. Το Alu Tour πχ δεν έχει καμία σχέση με το Kirschbaum Max Power.

konkalf
22-03-24, 21:30
Κρατάει ένα 75-80% της αρχικής αίσθησης το Alu Tour 1.25. Eιδικά από την απέναντι μεριά που το έπαιξα άλλο ένα καλό εικοσάλεπτο για το τέλος, πολύ προβλέψιμο στο forehand. Μετράει και ότι είμαι πιο εξοικειωμένος με την Elevate που την παίζω δύο χρόνια. Καλό πλέγμα αυτό πάντως.

To Black Edge 1.25 παίζει 90% το ίδιο, αλλά την πρώτη φορά δεν είχε παιχτεί τόσο δυνατά όσο το Alu Tour. Ξαναλέω, τα χαρακτηριστικά του είναι πανομοιότυπα με του Kirschbaum XPlosive Speed: μαλακό - το καταλαβαίνεις και όταν το σπας στη χορδή με τα δάχτυλα, ότι είναι πιο μαλακό από Alu Tour για παράδειγμα - , "πιάνει" καλά την μπάλα στο top-spin και από δύναμη είναι οκ, όχι κάτι τρελό σε δύναμη, αλλά υπόψιν ότι είναι 20μμ η Speed.

https://www.youtube.com/watch?v=2Khym06o_4E

konkalf
24-03-24, 20:21
Το Alu Tour 1.25 μετά από 6+ ώρες, αισθάνομαι ότι είναι στο 70%- του πώς έπαιζε κατά την πρώτη ώρα.

Αρχικά, ενώ είχε σύντομοd well-time, υπήρχε μία αίσθηση σαν η μπάλα να κολλούσε στο πλέγμα για λίγο, δίνοντας έτσι πολύ καλή αίσθηση Κοντρόλ, να ανακατευθύνω τις μπάλες που μου έρχονταν. Είναι αυτό το "buttery" feel που λέμε. Με τις ώρες να μαζεύονται, έχει γίνει κάπως πιο δυνατό, μειώνοντας κάπως το Κοντρόλ, δηλαδή ορισμένες μπαλιές που τις χτύπησα σωστά μου φύγανε κάπως μακριά, όχι ψηλά. Σίγουρα για προχωρημένους παίκτες που αλλάζουν μετά από max 3-4 ώρες, θεωρώ ότι είναι καλή επιλογή.

https://www.youtube.com/watch?v=goI1gD7kEHE

Το Black Edge 1.25 έχει γίνει ακόμα πιο μαλακό. Η Speed MP έχει στενά κουτάκια στο sweet-spot, αλλά και πάλι νιώθω ότι έχω καλύτερο Κοντρόλ χτυπώντας με top-spin μπαλιές από το δικό μου κέντρο στο κέντρο του απέναντι, παρά φλατ όπως με το RS Lyon 1.25 και το Kirschbaum Flash 1.25. To Flash είναι πιο εύκολο για 'μένα αλλά το έχω ξαναπαίξει οπότε το ξέρω πάνω-κάτω. Το Black Edge θα έπαιζε καλύτερα στην Diadem Elevate που έχει πιο ανοικτή πλέξη, θεωρώ. Βέβαια, θα κράταγε λιγότερο. Εδώ στην Speed έχει γίνει πιο μαλακό, αλλά έχει ψωμί ακόμα.

https://www.youtube.com/watch?v=OUzMdnzqe1A

konkalf
01-05-24, 09:19
https://tennisnerd.net/gear/strings/string-reviews/dyreex-strings-overview/37376

Gargas
03-07-24, 08:52
Να κλείσει, ευχαριστώ το forum.
Πιθανή ανανέωση από Σεπτέμβρη. Στο μεσοδιάστημα όποιος θέλει set ή reel, οποιονδήποτε κωδικό της εταιρείας μπορεί να επικοινωνήσει είτε στο τηλ μου είτε με μήνυμα εδώ.

konkalf
13-07-24, 17:59
Μας έχει φάει η ζέστΑ στο Αγρίνιο! Λίγες οι ώρες να παίξουμε, από 8.30 το απόγευμα και μετά.

Έφαγε 1.5 ώρα κοπάνημα το Nerve. Κιλά χαμηλά 20+. Η Speed αυτή είναι λεπτή και είχα καιρό να την παίξω, οπότε όταν θα έχω παίξει κανα δυο φορές ακόμα, θα έχω καλύτερη εικόνα.

Διαφορετική αίσθηση από το (πάρα πολύ καλό) Black Edge. Πιο "πλαστική" ίσως.
Snapback τρεις μέρες μετά "οκ", τίποτα το extra fast.
Μοιάζει κάτι σε φάση Yonex Poly Tour Pro, αλλά αυτό καταλαβαίνεις ότι έχει κάποιες γωνίες. Το πόσο θα κρατήσουν θα φανεί, γιατί σε ένα άλλο πράσινο που έπαιξα στυλ/κλώνο Hyper G μετά την 4η ώρα δεν είχε μείνει καθόλου γωνία στο sweet-spot.

Δύναμη: RS Lyon< Kirschbaum Flash < Dyreex Nerve = Dyreex Black Edge (όλα στα ίδια κιλά)
Top-spin: -|| - τα ίδια

Τα φλατ χτυπήματα και τα slice μου φάνηκαν καλύτερα με το Nerve από το Black Edge γιατί πήγαινε πιο εύκολα ευθύγραμμα η μπάλα, αλλά μικρές διαφορές που μπορεί να είναι και στα μπαλάκια και στη θερμοκρασία.

Για ρακέτα πχ Yonex Ezone ή την Diadem Nova που έχω (στην άκρη) που έχει ήδη δική της δύναμη, να της έβαζα κάτι σε κίτρινο, άνετα πήγαινε το Nerve.
Για Aero, SX300, Extreme κτλ, Black Edge με κλειστά μάτια.

Περιμένω από Gargas εντυπώσεις από το Super Tour το οποίο για 'μένα είναι ΤΟΠ. Θα το παίξω πολύ σύντομα πάλι αφού πρώτα παίξω το Match Power.
To Match Power έχει υφή σαν το Oehms Alu Pearl Rough, σαν γόμα περίπου.
To Super Tour πολύ slick.
Θα τα δούμε, όσο θα μπορώ να δοκιμάζω, αλλά παραπάνω από 2 φορές με πλέγμα που δεν μου κάνει το "κλικ" από το πρώτο μισάωρο δεν ξαναπαίζω.

14403

konkalf
04-08-24, 22:52
Παίδες, το Super Tour 1.25 απλά δεν παίζεται, με την καλή έννοια. Το είχα παίξει με την Diadem Elevate, το έπαιξε σήμερα κοπάνημα 1.5 ώρα σερί με την πιο δυνατή Diadem Nova με σίγουρα τον καλύτερο hitting partner εδώ, λίγο πιο ψηλά πλεγμένη απ' ό,τι συνήθως γιατί η Nova είναι εκ φύσεως ήδη αρκετά δυνατή.

Δεν υπήρχε χτύπημα που να μην πήγαινε συστημένο και προβλέψιμο, όταν έκανα επαφή όπως ήθελα.
Δύο αρνητικά έχει η Nova στα χτυπήματα προσέγγισης και λίγο στο slice θέλει λίγη προσαρμογή στη δύναμη.
Το πλέγμα για 'μένα είναι απλά top!

Στην Speed (πιο πάνω), ίδια κιλά ίδια όλα, το Black Edge θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερο από το Nerve, το οποίο δεν πολυταίριαξε σε αυτή. Μάλλον είναι για ρακέτες δυνατές σαν τη Nova/Ezone.

Gargas
05-08-24, 21:44
Κωνσταντίνε εγώ ήδη το έχω κάνει πρώτη μου επιλογή. Πλεγματάρα. Φοβερό πραγματικά!
Το έπλεξα και σε φίλο Γάλλο προχθές που παλιά έπαιζε future, άρα καταλαβαίνεις πόσα κιλά παραπάνω τένις παίζει και ξέρει από εμένα και ενθουσιάστηκε!

amarg1969
06-08-24, 07:17
Δηλώνω κι εγώ fan του super tour 1,25.
Μετά από πολύ καιρό με Head Lynx Tour, είναι πλέον το πλέγμα μου (Dunlop CX 400 Tour)

Gargas
06-08-24, 10:18
amarg1969 φήμες λένε ότι κερδίζει τις εντυπώσεις σιγά σιγά η Dyreex στη Ρόδο!
Tecnifibre, Polyfibre, Head, Babolat κ.α. περιθωριοποιούνται με γρήγορο ρυθμό!
Να ευχόμαστε μην τυχόν βρει η Dyreex κανέναν atp, wta σύντομα να την διαφημίζει και φύγουν στο Θεό μετά και αυτά! Αν και βέβαια έχει δείξει μεγάλη σταθερότητα και συνέπεια στην τιμολόγηση των προϊόντων της από όταν εμφανίστηκε πριν καμιά 10αρια χρόνια

konkalf
08-08-24, 10:14
Το Super Tour 1.25 ξαναλέω, για 'μένα, ανεξαρτήτως τιμής, είναι τοπ σε αίσθηση για το επίπεδό μου και τις μπαλιές που γυρνάω. Η τιμή προφανώς είναι μεγάλο +. Δεν ξέρω πόσο διαφορετικό είναι το Super Tour "Evo", μπορεί αργότερα να το παίξω κι αυτό. Θα δούμε. Δύσκολες συνθήκες για τένις στο Αγρίνιο, το έχω περιορίσει πολύ.

Όσο για ATP και WTA παίκτες, δεν μπαίνει stencil στη ρακέτα πλέον από τις χορδές, μόνο από τις εταιρείες με τη ρακέτα.
Και ο Θερούντολο πχ παίζει με Kirschbaum Max Power με Wilson και φαίνεται σαν να παίζει με Luxilon Alu Power στο μάτι. Ούτε κάνει κάτι ο ίδιος για να προμοτάρει την Kirschbaum. Δεν ξέρω τι πάιζει.

Πληροφοριακά, ο Dimitrov που παίζει με Pro Staff, 18x18 ή 18x17, αναλόγως τα κέφια, παίζει πάντα με Natural Gut mains x Luxilon 4G crosses. Επί Covid στο Dubai έχει παίξει το Super Tour 1.25 αντί 4G σε προπόνηση.