Σελίδα 26 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 16242526
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 251 έως 253 από 253

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #251
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    359
    Ειλικρινά αυτή τη στιγμή δύο θεματάκια αισθάνομαι ότι έχω ακόμα να λύσω:

    1) το πλέξιμο των multifilaments είναι "θέμα" με την CB3, γιατί στρετσάρουν πάρα πολύ και για να έρθει σε ισορροπία η μπάρα μπορεί να χρειαστούν και 7-8 ανεβάσματα. Δηλαδή, η μπάρα συνεχίζει και πέφτει και μόνο μετά το 6ο-7ο ανέβασμα πάει να έρθει σε ισορροπία. Κάποια έχουν και γλίτσα coating εξωτερικά και μετά θέλει καθάρισμα το gripper. Τελικά έρχεται στην ευθεία και δεν πέφτει καθόλου, απλά τρώει χρόνο.

    Η μοναδική polyester χορδή που είχε αντίστοιχο τρελλό στρετσάρισμα ήταν το Isospeed Black Fire S 1.25 (6γωνικό). Το έχω διαβάσει και στο Talk Tennis ότι και άλλοι είχαν την ίδια δυσκολία με το συγκεκριμένο πλέγμα, το οποίο είναι μέτριο γενικά.

    2) στις τελευταίες mains, αλλά κυρίως στην τελευταία cross λόγω ότι έχουμε flying clamp και πιάνουμε την προτελευταία και την τελευταία cross μαζί, η τελευταία cross ουσιαστικά πιέζεται προς τη μεριά της προτελευταίας (προς τα πάνω) και όσο και καλά να κάνω τον κόμπο και το τράβηγμα, κάτι χάνω στην τελευταία cross και μου βγαίνει πιο χαλαρή απ' όσο θα ήθελα.
    Βέβαια, δεν έχω δοκιμάσει να την πιάσω μόνη της, ώστε να κοντράρουν τα δοντάκια στις mains.

    Πάντως, μετά από μερικές ώρες η τελευταία cross, "σφίγγεται" από μόνη της γιατί έρχονται σε κάποια ισορροπία οι χορδές μεταξύ τους που η μία τραβάει την άλλη.

    Edit: αυτό που θα δοκιμάσω την επόμενη φορά στην τελευταία cross είναι να πιασω με το flying clamp μόνο την τελευταία χορδή, να βάλω το starting clamp απέξω, να ελευθέρωσω το gripper, να βγάλω το flying clamp και να δω τι πετυχα. Εννοείται ότι θα έχω πιασμενες με το άλλο flying clamp τις δυο προηγουμενες crosses!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konkalf : 07-06-24 στις 12:51

  2. #252
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.332
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποπο ρε φιλε 239 την εχει τωρα με δωρεαν μεταφορικα... κάνεις απόσβεση στο πι κε φι... εδω μου ερχεται να παρω και δευτερη χαχα
    για την ακρίβεια του λόγου, την έχει για λιγες μερες 203€, καθώς έχει και -15% έκπτωση λογω rg στην τιμή που αναφερεις.
    οπότε καλύτερα παρε άλλες δύο!!! 😄

  3. #253
    Με πείσατε και πήρα ένα στα 203.

    Τι μόντες χρειάζεται τελικά το μηχάνημα;

Σελίδα 26 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 16242526

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας